Plánování těhotenství
Pokud se partneři rozhodnou mít dítě, je třeba se tomu přizpůsobit. Rozhodně by měla žena vynechat ze svého životního stylu kouření, alkohol, očkování a měla by se zaměřit i na správnou výživu, která bude obsahovat mnoho vitamínu a výživných látek. Pro dobrou kondici je dobré začít se cvičením. Přípravu na plánované těhotenství je vhodné začít minimálně tři měsíce před plánovaným početím.
Věk partnerů plánující dítě
V poslední době je trendem, že ženy odkládají otěhotnění do vyššího věku, čímž se otevírá otázka, zda jde o správný krok.
Jaký je optimální věk matky? Z biologického a genetického hlediska by žena měla optimálně otěhotnět v období mezi 20. - 24. let. Mnohé ženy však v tomto věku ještě nejsou ekonomicky zajištěné, a tak těhotenství odkládají do pozdější doby. To se týká především dívek, které chtějí dosáhnout vysokoškolského vzdělání.
Před 20. rokem ženy jsou sice biologicky schopné otěhotnět, ale nejsou ještě duševně připravené na těhotenství a následné mateřství.
Čím je žena starší, tím klesá pravděpodobnost prvního otěhotnění. To se týká především matek nad 30 let.
Rizikovější bývá těhotenství žen po 35. roce jejich života. Zde narůstá riziko vývojových vad plodu. Je zde pravděpodobnější např. narození dítěte s Downovým syndromem. Právě proto je každá těhotná žena nad 35 let považovaná za rizikově těhotnou a rizikovou rodičku.
Těhotná žena nad 35 let by se měla podrobit speciálnímu vyšetření, které je zaměřené na diagnostikování vrozených vývojových vad. Dále by měla pravidelně navštěvovat prenatální poradnu a pečlivě dodržovat vše, co se ženám v těhotenství doporučuje.
Na zdraví dítěte a možnosti otěhotnění se projevuje i věk otce. Ne však tak výrazně jako věk ženy.
Oplození
Oplodněním začíná těhotenství. Oplodnění neboli fertilizace vzniká splynutí dvou pohlavních buněk v zygotu za účelem vzniku nového organismu. K oplodnění u lidí dochází vpravením spermie do dělohy. Spermie obsahuje kromě pohlavní buňky i cukry a proteiny, díky kterým může spermie v ženském těle žít kolem 48 hodin. Díky bičíku se spermie pohybuje a může se tak dostat do dělohy.
Při oplození se spermie s vajíčkem většinou střetnou ve vejcovodu a poté se dostanou do dělohy, kde zakotví. Spermiová buňka se dostane k vajíčku díky malého váčku enzymů, kterými naruší povrch vajíčka. Narušení povrchu vajíčka může trvat až 20 minut.
Uhnízděním vajíčka začíná těhotenství. Oplodněné vajíčko se však do dělohy dostává až cca čtyři dny po oplodnění. Až poté se uhnízdí.